Нерідко і для нас, дорослих, Трійця є загадковою. Бог безконечний. Ми ніколи не зможемо повністю зрозуміти Його або дістатися до суті Його таємниць. Більш того, Бог унікальний і тільки Він – Творець. Ніщо у створеному світі не служить моделлю чи аналогією для Нього. Oдна з речей, яку ми можемо розповісти нашим дітям – немає нікого, подібного до Бога. Ніщо у створеному світі не дає нам повної картини того, хто є Бог. І лише Ісус є повною картиною Бога (Ів. 14:9; Кол. 2:9). Але хоч ми і можемо пізнати Його, але ми не знаємо Його повністю.
Колись дуже давно один із отців Церкви сказав, що «сімʼя — це мала Церква». І справді, нам, батькам, зазвичай до цього не підготовленим, доводиться бути і духовними наставниками, і керівниками, а то й богословами. Наша маленька паства – наші діти, і вони часто ставлять нам важкі запитання, на які ми повинні відповідати.
«Тату, як це? Ти кажеш, що Бог один, а потім кажеш, що є Бог Отець, Бог Син і Святий Дух. Що це означає? І на таке запитання важко відповісти. І чи не перше, чому вчать віруючі батьки своїх дітей, це хреститися і говорити: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа».
Звичайно, ми знаємо, що Бог незбагнений людським розумом, що ми, люди, не можемо зрозуміти Божественну сутність, як не можемо бачити Його фізичним зором.
Старшим дітям це можна пояснити, і, як завжди, це легше зробити не логічним поясненням, а розповіддю, прикладом з життя.
Є, наприклад, розповідь про блаженного Августина (єпископа, який жив у V столітті). Він довго міркував про таємницю Святої Трійці, намагаючись “проникнути” в неї своїм розумом. Якось він йшов берегом моря і побачив на піску маленького хлопчика, який грався — викопував ручками у піску ямку і потім, зачерпуючи долонями воду, лив її у ямку.
«Що ти робиш?» — спитав Августин.
«Я хочу море перелити в мою ямку», – відповів хлопчик.
Святий сприйняв цю відповідь як вказівку йому самому, що непосильно людському розуму зрозуміти сутність Бога.
Так говорити можна зі старшими дітьми, а маленькі переконані, що відповіді є на всі запитання.
Святий Кирило, який із братом своїм Мефодієм склав слов’янську абетку, щоб проповідувати християнство нашим предкам-слов’янам, так пояснював таємницю Святої Трійці арабам-мусульманам, які розмовляли з ним. Араби сказали йому: «Ми віримо в Єдиного Бога і не розуміємо, як ви можете вірити в Єдиного Бога і в той же час говорити, що Він – Свята Трійця: Бог Отець, Бог Син і Бог Святий Дух». Святий Кирило відповів їм: «Хіба ви не бачите сонця? На небі світить лише одне сонце, що дає життя всьому на землі. Сонце одне, але ми говоримо про його форму, тепло та світло, яке воно дає. Сонце одне. Форма, світло та тепло – це все єдине сонце».
Є ще й інше тлумачення таємниці Святої Трійці. Бог – це Любов. Любов ніколи не буває самотня. Любов завжди пов’язує одного з іншим. Ми відчуваємо це у щасливому сімейному щасті. Любляча сім’я відчуває свою єдність. А якщо уявити собі найдосконалішу любов, яка набагато вища, сильніша і чистіша, ніж може бути любов людська, це допоможе нам зрозуміти єдність Святої Трійці. Три Особи — Бог Отець,Бог Син і Бог Дух Святий — у Своїй досконалій любові Єдиний Бог.
Іноді діти питають далі: «А звідки люди дізналися про Святу Трійцю? Хто це вигадав?».
Першу згадку про Бога як про Святу Трійцю ми знаходимо в старозавітному оповіданні про створення світу. У перших трьох віршах Святого Письма (у книзі Буття) говориться: «На початку сотворив Бог небо й землю. Земля ж була пуста й порожня та й темрява була над безоднею, а дух Божий ширяв над водами. І сказав Бог: “Нехай буде світло!” І настало світло.».
У цих словах говориться про Бога Творця, про Його Духа та про Його Слово, яким Він звернувся до світу.
У християнському богослов’ї Ісус Христос називається “Слово”, по-грецьки – “Логос”. І в Новому Завіті, в Євангелії від Івана, яке читається на Літургії перед Пасхою, сказано: «Споконвіку було Слово, і з Богом було Слово, і Слово було – Бог. З Богом було воно споконвіку. Ним постало все, і ніщо, що постало, не постало без нього. У ньому було життя».
Про те, як Бог явив людям таємницю Святої Трійці, розказано в Новому Завіті, та явлена ця таємниця була так, що люди могли сприйняти її, відчути її.
Про хрещення Ісуса Христа сказано так: «Тими днями прийшов Ісус із Назарету, що в Галилеї; і був хрищений Йоаном у Йордані. І коли виходив з води, то побачив, як небо розкрилось, і Духа, що як голуб сходив на нього. І голос ізлинув з неба: Ти єси Син мій любий, у тобі – моє уподобання.» (Мк. 1:9–11).
Свято в пам’ять Хрещення Ісуса Христа так і називається – Богоявлення.
Ісус Христос постійно говорив про Бога як Свого Батька і називав Себе Його Сином. Говорив Він учням і про Духа Святого. В Євангелії від Івана у розповіді про Тайну Вечерю, наведено слова Христа: «Як прийде Утішитель, якого зішлю вам від Отця, Дух істини, який від Отця походить, то він і свідчитиме за мене.» (Ів. 15:26).
А перед Своїм піднесенням Ісус Христос підтвердив це, кажучи: «Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи: христячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа» (Мт. 28:19), — і наказав Своїм учням не відлучатися з Єрусалиму і чекати там обіцяного Утішителя.
У Діяннях Апостолів ця подія описана: «А як настав день П’ятидесятниці, всі вони були вкупі на тім самім місці. Аж ось роздався зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них.» (Дії 2:1–3).
Вчення про Святу Трійцю – не абстрактний догмат, не філософія мудреців, не «думка про Бога». Бог — справжнісінька Реальність, Особистість, і ми, маленькі, грішні особи, звертаємося до Нього у своїй недосконалій молитві та відчуваємо у своєму житті Його особисту, досконалу любов до кожного з нас. Ми відчуваємо і віримо в Бога як Творця всього, ми віримо в Його любов до нас, Його звернення до нас у Його Слові, Господі Ісусу Христі, ми відчуваємо і віримо в життєдайну Силу Духа Божого.
У молитві «Отче наш» ми вчимо наших дітей молитися Богу як Батькові.
Повторюючи слова «Господи, Ісусе Христе, помилуй мене», ми входимо у дуже близьке спілкування з постраждалим за нас Спасителем.
У молитві «Царю Небесний…» ми звертаємося до Святого Духа Божого, Давателя життя, і просимо Його вселитись у нас і очистити нас від усього поганого.
Допомогти нашим дітям наблизитися до таємниці Святої Трійці може лише досвід такої молитви, досвід любовного та молитовного звернення до Правдивого та Істинного Бога!