Таїнство втаємничення
Обряд хрестин, мабуть, є найбільш радісним аспектом мого священичого служіння. Радість батьків з відтінком недоспаних ночей; найбільша втіха дідусів і бабусь; погляди хресних батьків, сповнені гордості; родина і друзі, що зібралися поділитися радістю; маленькі діти у своєму найкращому вбранні, природню непосидючість яких намагаються стримати дорослі; i, звичайно ж, сама дитинка, з великими невинними очима, яка дивиться на світ і на нас, відчуваючи, цей особливий день. День, який не є звичним чи повсякденним, день, коли не знаєш, як реагувати – чи хихотіти, чи плакати, чи, можливо, поспати, коли бачиш це дивовижне і прекрасне нове життя. Але також не забуваймо радість хрещення у дорослому віці, коли зріла людина без примусу, але через любов до Бога, вирішує прийняти Його святі тайни і стати одним з його святої пастви.
Перш, ніж розповідати далі, я б хотів зупинитися на кількох моментах і пояснити їх. Сподіваюся, вони відкриють нам глибинне значення і незбагненний символізм, що криється за ними.
Не просто Хрещення
Католики Східного Обряду підтримують практику надання трьох таїн одразу, що називається обрядом Втаємничення. Він складається з Хрещення, Миропомазання і Євхаристії.
Розбіжність щодо цього обряду між східними і західними католиками виникла у ранньохристиянський пероід, який датується четвертим століттям. У той час обряд втаємничення, тобто ініціації нових членів церкви, міг провадити лише єпископ. Коли у 4 столітті охрестився імператор Костянтин, з’явилася велика кількість бажаючих стати частиною церкви і прийняти хрещення. Проте єпископи не могли впоратися з таким напливом людей. На Сході Римської імперії уділення трьох таїн делегували священикам, тоді як на Заході лише єпископи залишили за собою право їх уділяти, як рудимент ранньохристиянської епохи. Упродовж наступних 16 століть на Заході уділення трьох тайн все більше розділялося в часі, а на Сході – вони залишилися разом.
Важливо зазначити, що лише після прийняття цих трьох Святих Таїн можуть вважати себе повними членами Тіла Христового (тобто церкви). Дехто вважає, що немовля не може отримати Причастя, бо не усвідомлює цієї Тайни, але наша традиція нас навчає, що брак інтелектуального розуміння Євхаристії не применшує того позитивного впливу від благодаті, якою вона нaповнена.
О, ця служба триває довго
На жаль, упродовж багатьох років наші богослужіння скорочувалися і стали мінімізовані, багато чудових молитов все рідше було чути, а це затьмарювало цілий контекст і значення служби. Ось чому у цей текст ми включили більшість молитов, але ті, що є у рамці, можна опускати при потребі.
Участь
Церква дуже заохочує вірних до повної усвідомленої участі у будь-якому богослужінні. Як і у будь-якому виді діяльності, чим активніше ви берете участь, тим цікавіше вам стає. Тому, підспівуйте дякові, читайте молитви, роздумуйте над тим, про що було сказано, а що найважливіше – слідкуйте за службою і це вам дозволить відновити благодать, дану вам при хрещенні.
Роздуми і коментарі – просте швидке пояснення значення деяких символів хрещення. Головно, вони є роздумами, які розкривають суть богослуження для мене. Основна їхня мета – не історичний екскурс у Літургію, а радше допомога вірним, щоб ще більше усвідомлено брати участь у Літургії.