Друга неділя Великого посту присвячена святителю Григорію Паламі — великому богослову, подвижнику та вчителю молитви.
Майбутній святитель народився у 1296 році в Константинополі в сім’ї сенатора. Отримав блискучу класичну освіту, вивчав граматику, риторику, фізику та логіку. Особливо любив давньогрецького філософа Аристотеля. У 17 років юнак вразив візантійський двір, прочитавши лекцію про трактат «Логіка» цього античного мислителя.
У 18 років або трохи пізніше він прийняв чернецтво на Афоні. Афонські старці передали йому живий досвід ісихазму – духовної традиції, що сягає ще часів апостолів. Вона ґрунтується на внутрішньому зосередженні, мовчанні та безперервній молитві. Зокрема, ісихасти практикували Ісусову молитву:«Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене, грішного», повторюючи її з глибокою увагою та покаянним почуттям.
Але вчення святителя Григорія було не просто описом аскетичної практики – він став захисником богословського розуміння того, як людина може реально наблизитися до Бога.
До 1332 року святитель Григорій починає писати богословські твори. Він залишив після себе багато праць — проповіді, полемічні трактати, богословські дослідження, але головний його внесок у православне богослов’я полягає в тому, що він був захисником і практиком безперервної молитви, ісихії (мовчання), вчення про нетварні енергії та Таворське світло.
У чому суть його вчення? Головна тема богослов’я Григорія Палами – це розрізнення між Божою сутністю та Божими енергіями. На перший погляд, дуже важкі богословські терміни, і, здавалося б непотрібні для пересічної людини, але якщо Свята Мати Церква відводить для Григорія Палами цілий тиждень Великого посту, напевно досить варта нашої уваги. Отже, давайте розберемось…
Сутність Бога – абсолютно непізнаванна та недосяжна для людського розуму, і людина ніколи не зможе охопити Його своєю логікою чи розумом. А Божі енергії – це спосіб, у який Бог являє Себе світові. (Божа благодать)
Таким чином, людина може не просто знати про Бога, а реально спілкуватися з Ним, відчувати Його благодать, просвічуватися Його світлом.
Опоненти Палами, a саме монах Варлаам розпочав полеміку з Григорієм Паламою, яка тривала шість років. Головне їхнє розходження полягало в тому, що Варлаам вважав неможливим реальне пізнання Бога або зустріч із Ним у земному житті.
Натомість, за вченням Григорія Палами, така зустріч можлива, настільки, наскільки Святий Дух може відкрити її людині. Йдеться не про фізичне бачення, а про внутрішнє споглядання «очима розуму». Палама стверджує, що Бог непізнаваний і недосяжний у Своїй сутності. Проте людина має можливість долучитися до нетварної Божої енергії, говорячи про яку святитель використовує образ Таворського світла.
Ця Божа енергія преображає всю нашу сутність: наш розум, нашу душу і навіть наше тіло.
Зрозуміло, що для цього потрібні не лише розумові зусилля, а й духовне життя, аскеза, піст і молитва. Метою цього шляху є обоження – тобто єднання людини з Богом, долучення до Божого життя за допомогою Божої благодаті та споглядання Божих енергій - нетварного світла. Таким засобом є практикування Ісусової молитви. Свят. Григорій – великий практик Ісусової молитви. Він стверджував, що аскет(той хто подвизається, духовно зростає) із Божою допомогою може настільки очистити свій розум і тіло від гріховних думок і вчинків, що удостоїться реальної зустрічі з Христом, побачить нетварне Таворське світло, яке було явлене апостолам на горі Преображення.
Його життя та богослов’я – це дороговказ для всіх нас. Його приклад показує, що на шляху духовного зростання – у покаянні, пості та молитві – можлива реальна зустріч із Самим Богом і благодатне, райське перебування з Ним.
Вселенська Церква підтримала святителя Григорія і визнала його вчення про нетварну енергію, яка є Сам Бог поза Своєю сутністю.
Після 1347 року святитель Григорій був обраний єпископом Фессалонікійським (саме того міста, жителів якого апостол Павло закликав постійно молитися). Рік провів у полоні у піратів, очікуючи викупу, після чого кілька років керував своєю єпархією і помер 14 листопада 1359 року від хвороби. Йому було трохи більше 60 років.