Мінімальні вимоги до постів
Відповідно до рішення Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, ми отримали мінімальні вимоги, яких ми маємо дотримуватися під час посту.
Утримуватися від споживання м’яса у всі п’ятниці року, крім:
-
- Христових чи Богородичних свят, які припадають на п’ятницю чи на так звані, загальниці (час, коли ми не зобов’язані дотримуватися посту). Загальницями є:
- Час між Різдвом і Богоявленням
- Час між неділею митаря і фарисея і неділею Блудного Сина
- Час між Великоднем (неділя) і Томиною неділею
- Час між П’ятидесятницею і наступною неділею (Всіх Святих).
- Утримуватися від споживання м’яса і молочних продуктів у перший день Великого Посту і Страсну П’ятницю.
- Утримуватися від споживання м’яса (молочні продукти дозволено), залежно від місцевих традицій у такі дні:
- Надвечіря Різдва (24 грудня/6 січня) і Богоявлення (5 січня/18 січня)
- Воздвиження Хреста (14 вересня /27 вересня)
- Усікновення голови Івана Хрестителя (29 серпня/11 вересня).
- Христових чи Богородичних свят, які припадають на п’ятницю чи на так звані, загальниці (час, коли ми не зобов’язані дотримуватися посту). Загальницями є:
Інші традиційні пости:
У той час як вимоги до посту, перелічені вгорі, є справді мінімальними для греко-католиків, церква також заохочує дотримуватися нас, християн східного обряду таких постів:
- Великий Піст: починається за 40 днів до квітної неділі, у понеділок після неділі прощення (сиропусної) і триває до п’ятниці, яка передує квітній неділі. Страсний тиждень є особливим тижнем, що вшановує Страсті Господні і триває від вечора Квітної неділі до Страсної Суботи включно.
- Піст Петрівка: починається у понеділок після празника Рівноапостольних Петра і Павла (неділя після П’ятидесятниці) і триває до 29 червня (12 липня), дня празника Святих Апостолів Петра і Павла. Цей піст має різну тривалість, залежно від дати, на яку припадає Великдень.
- Успенський піст: розпочинається перед празником Успіння Пресвятої Богородиці 1 (14) серпня і триває до надвечір’я празника 15 (28) серпня.
- Пилипівка: починається перед Різдвом 15 (28) листопада і триває до надвечіря Різдва Христового 24 грудня (6 січня).
Свята
Уривок з книги “Наше Великоднє паломництво” Преосвященного Владики Василя Лостена:
Суботи, неділі і великі літургійні свята не є днями посту згідно з нашою традицією; Типікон приписує святкувати повну євхаристію у ці дні, і богослуження не мають тих ознак посту, які є у будні під час Великого Посту. Це не означає, що ми не маємо утримуватися у святкові дні, але таке утримання не є строгим. Навіть під час посту, недільний обід має бути радісною сімейною подією.
Їжа – це гарний дарунок від Бога. Ми не відмовляємося від нього; піст – це не вияв зневаги до їжі. У світлий празник Пасхи ми святимо їжу, якою ділитимемося, і всі, напевно, знаємо з досвіду, що ніщо так добре не смакує як наша свячена Паска після посту! Для всього свій час – час постити і час святкувати. Якщо ми належно поститимемо, наш празник буде ще смачніший. І постування, і святкування у відповідний час має навчити нас пізнати Господа через Його Творіння.